Już po raz siódmy 14 września br. Ośrodek Szkolenia Poligonowego GROM mieszczący się na poligonie w Czerwonym Borze gościł twardzieli chcących spróbować swych sił w najtrudniejszym biegu terenowym z przeszkodami – GROM Challenge – Siła i Honor 2019.

Na dawnym poligonie GROM-u kilkudziesięciu byłych żołnierzy tej jednostki – obecnie wolontariuszy Fundacji NIEZAPOMNIANI, która była organizatorem biegu przez ponad tydzień przygotowało trasę pełną niespodzianek. Wszystko jest wzorowane na selekcjach żołnierzy do GROM-u. I jak to bywa na selekcjach dopóki uczestnicy nie wyruszyli na trasę nie wiedzieli co ich spotka – długość trasy, przebieg i zadania. A o realizm zadań zadbali instruktorzy, którzy sami brali udział w selekcji.

A podczas tegorocznej edycji do pokonania było ponad 27 kilometrów po bezdrożach, leśnych duktach, kanałach melioracyjnych z dodatkowymi przeszkodami utworzonymi przez bobry dzięki czemu na niektórych odcinkach trzeba było wykazać się umiejętnościami pływackimi. Regulamin biegu precyzyjnie określał w co każdy z uczestników miał być ubrany i co musiał przy sobie podsiadać w plecaku. To nie jest bieg w adidasach i obcisłych spodenkach. To prawdziwa próba charakteru i siły woli.   Dodatkowo uczestnicy musieli pokonać najdłuższy w Polsce tor przeszkód wzorowany na torach na których ćwiczą jednostki specjalne.

Do udziału w wydarzeniu zapisało się ponad 300 śmiałków jednak rzeczywistość zweryfikowała liczbę uczestników. W czasie wyznaczonym przez organizatorów, czyli w 8,5 godz., trasę pokonało 78 dwuosobowych drużyn. 11 przybiegło na metę po wyznaczonym limicie czasowym.

Wśród uczestników byli goście z zagranicy – Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii i Francji. Zadania na jednym z punktów – żwirowni pokonały nawet zaprawionych w górskich wycieczkach szwajcarskich specjalsów.

To co wyróżnia GROM Challenge – oprócz stopnia trudności – to zadania strzeleckie. Pod czujnym okiem byłych żołnierzy GROM-u uczestnicy musieli trafiać we wskazane cele strzelając z GROT-a oraz Raguna – udostępnionych przez Fabrykę Broni Łucznik z Radomia. Dla niektórych był to pierwszy w życiu kontakt z bronią palną. Zadania – oprócz typowo wydolnościowych wymagały na niektórych punktach ruszenia głową.

Najlepiej w tegorocznej edycji wypadli żołnierze. Zwyciężyła drużyna złożona z Macieja i Wojciecha (czas: 4 godz. 38 min.), kolejny był zespół Kamila i Daniela  (czas: 4 godz. 46 min.). Trzecie miejsce pierwszy raz w historii GROM Challenge zajęły dwa zespoły, które pokonały trasę w identycznym czasie. Dlatego na podium musiała zmieścić się jeszcze czwórka uczestników: Krzysztof i Piotr oraz Jakub i Grzegorz (czas: 5 godz. 03 min.).

Tegoroczna edycja GROM Challenge – Siła i Honor w zgodnych opiniach uczestników była najbardziej wymagającą spośród wszystkich dotychczasowych. Prawidłowy przebieg GROM Challenge udał się dzięki wsparciu udzielonemu Fundacji Niezapomniani m.in. przez: Fundację PZU, PPL, Fundacji PGNiG, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa /  m/in. wspaniale smakowały polskie jabłka/ oraz GROM GROUP. Pomoc również została udzielona przez Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Dodatkową niespodzianką były wystawy zorganizowane m.in. przez Jednostkę GROM i AGAT, Fabrykę Broni Łucznik,  Muzeum Wojska Polskiego.

Prezes Fundacji Niezapomniani podziękował wszystkim instytucją i osoba zaangażowanym w organizację GROM Challenge za okazaną pomoc podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia wydarzenia.

A na zakończenie – SPRAWDZ SIĘ – już za rok!!!